اوقات شرعی
 • چهارشنبه،07 مهر 1400
 • ورود
 
     
   • اهمیت پیشگیری از جرم از نگاه رهبری
    اهمیت پیشگیری از جرم از نگاه رهبری

    رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با رئیس و مسئولان عالی دستگاه قضایی و همچنین روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌‏های مراکز استان‌‏ها، مباحث مختلفی را بیان کردند. ایشان به بیان شش اولویت قوه‌قضائیه در دوران پنج‌ساله جدید ریاست آیت‌ا... آملی‌لاریجانی در این قوه پرداختند و این شش اولویت را به ‌ترتیب زیر بیان کردند:

    ١. ساز‌و‌کار ویژه برای اجرای سیاست‌های قوه‌قضائیه؛
    ٢. نظارت بر عملکردها اعم از عملکرد قضات و عملکرد مدیران؛
    ٣. لزوم ‌تاخیر‌نکردن در اجرای احکام؛
    ٤. کادرسازی و جانشین‌پروری؛
    ٥. پیشگیری از جرم؛
    ٦. افزایش همکاری‌های سه قوه.
    نگاهی به این شش اولویت به‌خوبی نشان می‌‏دهد که مجموعه این اولویت‌‏ها در کنار هم به‌نوعی می‌توانند به‌عنوان مبانی و چارچوب‌های اصلی حرکت اصلاحی و پیشرو در مسیرحرکت قوه‌قضائیه باشند. این اولویت‌‏ها، الگوهای سیاست‏‌گذاری و معضلات قوه‌قضائیه و آینده‌نگری در قوه‌قضائیه و رابطه این قوه با سایر قوا را در برگرفته ‏است که بیانگر جامعیت نگاه رهبری در‌مورد قوه‌قضائیه است.
    اما یکی از اولویت‌های جدی مد‌‌نظر رهبرمعظم انقلاب، موضوع پیشگیری از جرم است.
    اولین و کلیدی‏‌ترین نکته در این زمینه این است که موضوع پیشگیری از جرم، ‌موضوعی فراقوه‌ای است و باید مجموعه قوای سه‌گانه در این موضوع ورود پیدا کنند. بر این اساس حرکت هماهنگ و منسجم قوا در زمینه پیشگیری از جرم می‏‌تواند زمینه‌ساز گسترش همکاری قوای سه‌گانه در کشور باشد.
    به نظر می‌‏رسد که باید مجموعه سه قوه ساز‌و‌کار منسجمی را در زمینه الگوی پیشگیری از جرم در زمینه‏‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی و سیاسی طراحی کنند. در غیر این صورت هزینه کنترل جرم به حداکثر ممکن خواهد رسید و این موضوع خود را در افزایش پرونده‌ها و گسترش فساد‌های بزرگ اقتصادی و معضلات دیگر نشان خواهد داد. رویکرد پیشگیرانه در مواجهه با جرائم در بلندمدت موجب کاهش هزینه‌های قوه‌قضائیه خواهد شد. کاهش ورودی پرونده‌ها و بزه کمتر، زندان کمتر و قاضی کمتر و هزینه‌های ساختاری کمتر برای قوه‌قضائیه را در‌برخواهد داشت و با کاهش بستر فساد‌های بزرگ، اعتماد عمومی به نظام نیز افزایش خواهد یافت.

    تعداد بازدید :1790
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: