اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 741
    کد: 32464
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۲/۰۸/۱۹


    ۲درصد جوانان، اینترنتی ازدواج می‌کنند

    ازدواج پس از اشتغال، مهم‌ترین دغدغه جوانان است. دغدغه‌ای که البته هر سال به دلیل افزایش سن ازدواج، کهنه‌تر می‌شود.این درحالی است که از یک دهه پیش تاکنون که اینترنت در ایران جای خود را باز می‌کند، روابط دختر و پسر ابعاد جدیدی پیدا کرده است...

    ازدواج پس از اشتغال، مهم‌ترین دغدغه جوانان است. دغدغه‌ای که البته هر سال به دلیل افزایش سن  ازدواج، کهنه‌تر می‌شود.این درحالی است که از یک دهه پیش تاکنون که اینترنت در ایران جای خود را باز می‌کند، روابط دختر و پسر ابعاد جدیدی پیدا کرده است؛ اول از همه چیز چت‌روم‌ها کاربران ایرانی را به سمت خود کشیدند، سپس نوبت اورکات و شهرهای مجازی دیگری مانند آن رسید و حالا فیس‌بوک؛ اما در کنار این دنیاهای مجازی، سایت‌های همسریابی در ایران مشتری‌های خاص خود را دارند. سایتی‌هایی که البته تکلیفشان نه تنها با هیچ‌کس، حتی با خودشان نیز معلوم نیست و هرکدام سازی می‌زنند. هرچند که عمده آن‌ها ظاهرا از یک فرمول برای همسرگزینی و همسریابی استفاده می‌کنند.
    بیشتر جامعه‌شناسان و آسیب‌شناسان خانواده معتقدند ازدواج اینترنتی در ایران بیشتر ضرر دارد تا منفعت. هرچند که متولیان این سایت‌ها می‌گویند هدفشان تسهیل در ازدواج جوانان است.
    همین آسیب‌ها به تحقیقی از مرکز پژوهش‌های مجلس منجر شده است. در بخشی از گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس که
    ۸ ‌آبان‌۹۲ منتشر شد، چنین آمده است:‌« این شیوه همسریابی اگرچه می‌تواند به امکانی برای تسهیل ازدواج بدل شود؛ اما آسیب‌هایی از قبیل نبود آموزش، نظارت ضعیف، ناپایداری ارتباط در محیط مجازی و خلأ مشورت لازم، تهدیداتی را از طرف اینترنت برای ازدواج به‌وجود آورده است.»این گزارش می‌گوید که «عمده سایت‌های همسریابی فقط مکان‌هایی برای دوست‌یابی و در برخی موارد متاسفانه روابط نامشروع هستند؛ ضمن اینکه فقط از خرید و فروش اطلاعات افراد به یکدیگر گاه درآمدهای میلیاردی دارند». در بخشی از این گزارش دراین باره چنین آمده است: «در برخی موارد بررسی شده که به حکم قضایی پرینت حساب‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت، رقم‌های خیلی سنگین و با تراکنش مالی زیاد و حتی میلیاردی جابه‌جا می‌شد، به‌عنوان‌مثال تراکنش مالی در یکی از سایت‌ها روزانه حدود ۱۲‌میلیون تومان بود
    اینترنت گردی جوانان صرف دوست‌یابی می‌شود
    آن‌طور که در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده است؛ براساس آمارهای مرکز آمار ایران، از مجموع کاربران اینترنت کشور، تعداد
    ۶.۴ میلیون نفر (۵۸.۱ درصد) مرد و ۴.۶ میلیون نفر (۴۱.۹ درصد) زن بوده‌اند؛ همچنین درسال ۱۳۸۹ کاربران اینترنت مرد، ۱۶.۶‌درصد کل جمعیت مردان و کاربران زن، ۱۲.۷‌درصد کل جمعیت زنان کشور را به خود اختصاص داده‌اند. ۵۴.۵‌درصد کاربران تحصیلات‌عالی و ۳۴.۹‌درصد در مقطع دبیرستان به سر می‌برند.
    مصرف اینترنت در جامعه جوان ایرانی به‌طور ویژه‌ای به سوی دوست‌یابی و روابط دوجنس مخالف میل کرده است و البته سایت‌های دوست‌یابی در ردیف سایت‌های پرمراجعه قرار دارد.مومنی‌نسب، یک کارشناس جرایم رایانه‌ای به استناد مستندات بانکی، درآمد گردانندگان یک سایت دوست‌یابی را از محل خرید و فروش اطلاعات اشخاص، روزانه بالغ بر
    ۱۲‌میلیون تومان اعلام می‌کند.هر یک از گردانندگان سایت‌های همسریابی، برای گسترش دامنه جذب کاربر، ده‌ها سایت را به‌طور هم‌زمان راه‌اندازی و مدیریت می‌کنند؛ البته نکته جالب توجه اینکه هدف بیشتر‌گردانندگان سایت‌های همسریابی در جامعه ایرانی صرفا پوششی برای دوست‌یابی و حتی روابط نامشروع در فضای مجازی است؛ چنانکه براساس آمارها، فقط 2درصد ازدواج‌ها اینترنتی هستند. اساس هدف تشکیل سایت‌های همسریابی، ازدواج و همسریابی نیست و در حقیقت دوست‌یابی به معنای عام آن مورد نظر این سایت‌ها قرار دارد.صفحات اولیه این سایت‌ها با تصاویر و عبارات مذهبی طراحی شده‌ است و کاربران با اعتماد به همین موارد وارد می‌شوند، اما در مسیر رابطه با ارائه مشخصات فردی مانند عکس و فیلم‌های خانوادگی، به سوءاستفاده‌های گردانندگان می‌افتند.
    اگر برنامه پنجم توسعه به‌موقع اجرا می‌شد...
    شاید اجرای با تاخیر ماده
    ۴۳ قانون برنامه پنجم این شرایط را برای سایت‌های همسریابی فراهم کرد تا بدون کمترین نظارت‌ها پاتوق‌هایی را برای امیال عده‌ای فراهم کرده و امر مقدس ازدواج را به محفل‌هایی برای آشنایی‌های غیرواقعی بدل کنند.
    دفتر ازدواج و تعالی خانواده در وزارت ورزش و جوانان به منظور اجرای ماده
    ۴۳ قانون برنامه، سلسله فعالیت‌هایی را به اجرا گذاشت که نتیجه آن در قالب پیش‌نویس آیین‌نامه سامان‌دهی و اعتبار بخشی مراکز مشاوره به هیئت دولت ارائه شد. آیین‌نامه یاد‌شده با اصلاحات اندکی در مهرماه ۹۱ از طرف معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد.
    پس از ابلاغ آیین‌نامه، وزارت ورزش و جوانان براساس شیوه‌نامه اجرایی برای ثبت‌نام از مراکز همسریابی فراخوان داد. به گفته مسعود امینی، مدیرکل دفتر ازدواج و تعالی خانواده،
    ۱۸۳ مرکز تا پایان اردیبهشت ۹۲ مشمول دریافت مجوز بوده‌اند. براساس گفته‌های امینی، سایت‌های همسریابی نیز به‌عنوان مرکز همسریابی مشمول این آیین‌نامه قرار می‌گیرند، البته تا پیش از این مراکز همسریابی به‌عنوان مراکز مشاوره از سازمان نظام مشاوره‌ای کشور مجوز می‌گرفتند.

    تعداد بازدید: 741
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر