اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 471
    کد: 32177
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۲/۰۸/۱۱

    حفظ حقوق بیت المال

    نظر به طرح موضوع در شورای حفظ حقوق بیت‌المال و با ملاحظه قانون اصلاح حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها نکاتی در خور توجه است...

    1-      قانون‌گذار در راستای تأمین امنیت غذایی کشور و تولید پایدار هر گونه تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی را به موجب مواد یک و سه و ده قانون حفظ کاربری ممنوع و جرم محسوب نموده است.

    2-      در موارد ضروری و با رعایت تشریفات قانونی از طریق کمیسیون تبصره یک ماده یک قانون مذکور می‌توان مجوز لازم را اخذ نمود.

    3-      صدور هر گونه مجوز یا پروانه ساخت و ... صرفاً پس از تأیید کمیسیون موضوع تبصره یک ماده یک قانون مجاز خواهد بود.

    4-      در صورت تخلف از ماده 8 متخلف و صادر کننده‌ی مجوز یا پروانه، مطابق ماده 3 قانون به عنوان متهم به تغییر کاربری تحت تعقیب قرار گرفته و مجازات خواهد شد که در مجازات آن به قلع و قمع بنا نیز اشاره گردیده است.

    5-      عدم توجه دستگاه‌های اجرایی و خدماتی به ماده 8 علاوه بر اینکه باعث تقابل دستگاه‌های دولتی و تضییع حقوق بیت‌المال و اطاله دادرسی می‌گردد، نارضایتی عمومی را نیز در پی خواهد داشت.

    6-      نظر به اینکه مطابق ماده 10 قانون مذکور هر گونه تغییر کاربری در قالب ایجاد بنا و ... که به تشخیص جهاد کشاورزی تغییر کاربری محسوب گردد چنانچه به طور غیر مجاز و بدون اخذ مجوز تغییر در کاربری صورت پذیرد جرم بوده و مأمورین جهاد کشاورزی مکلفند نسبت به توقف عملیات اقدام و مراتب را به اداره متبوع جهت انعکاس به مراجع قضایی اعلام نمایند.

    7-      چنانچه شخص متکلف پس از اعلام جهاد کشاورزی به اقدامات غیر قانونی خود ادامه دهد نیروی انتظامی موظف شده در صورت درخواست جهاد کشاورزی از ادامه عملیات مرتکب جلوگیری نماید و چنانچه نیاز به قلع و قمع بنا باشد با حضور نماینده دادسرا اقدام گردد.

                                                                     بخشی محبی

                                                           دادیار حوزه معاونت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم

                                                                دادسرای عمومی و انقلاب مشهد

    تعداد بازدید: 471
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر