اوقات شرعی
 
     
   • طبقه بندی مقالات
   • کاهش جرم با استفاده از رسانه و مجازات مجازی

    کاهش جرم با استفاده از رسانه و مجازات مجازی

    ارائه شده در
    کلمات کلیدی :
    یکی از کارکردهای اساسی مجازات در دوران قدیم، کاهش جرم با استفاده از تاثیر آن بر کسانی بود که احتمال وقوع جرم در آنها نیز می رفت. این مساله در مورد مجازات های علنی نمود بیشتری پیدا می کرد. مجازات علنی ...

    یکی از کارکردهای اساسی مجازات در دوران قدیم، کاهش جرم با استفاده از تاثیر آن بر کسانی بود که احتمال وقوع جرم در آنها نیز می رفت. این مساله در مورد مجازات های علنی نمود بیشتری پیدا می کرد. مجازات علنی باعث می شد تا علاوه بر افزایش همبستگی اجتماعی، میزان وقوع جرم کاهش پیدا کند. اما در دوران جدید، و غلبه رویکردهای ترمیمی (بجای تنبیهی) در مجازات، از میزان تاثیرگذاری این مجازات ها، بر کاهش جرم دیگران کاسته شده است. اما بجای آن، مجازات های مجازی با استفاده از رسانه افزایش یافته است.
    رسانه در دوران مدرن توانسته است جایگزین مجازات علنی شود و با استفاده از نمایش قوت پلیس و دستگاه قضایی (یا کارآگاهان خصوصی)، این احساس را در مخاطبان ایجاد کند که هیچ مجرمی از چنگال عدالت (با هر نوع مجازاتی: دولتی یا به دست اشخاص) رهایی ندارد و علاوه بر آن، رسانه نمایش مجازات و اطلاع رسانی در باره آن را نیز به عهده گرفته است. نشان دادن انواع مجازات ها و بویژه اعدام بر پرده نقره ای سینما یا صفحه تلویزیون، می تواند جایگزین یا مکمل مجازات عملی آن باشد، و پیامدهای جانبی و ناخواسته مجازات در ملا عام را نداشته باشد.
     

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    1 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر