اوقات شرعی
 
     
   • طبقه بندی مقالات
   • بررسی ریشه طلاق در خانواده ایرانی

    بررسی ریشه طلاق در خانواده ایرانی

    ارائه شده در
    کلمات کلیدی :طلاق،آمار طلاق،آموزش مهارت های زندگی
    خانواده یکی از مهمترین نهادها در هر نظام اجتماعی است که نه تنها دوام و قوام آن میتواند مانع از بروز بسیاری از آسیب¬ها در جامعه به ویژه در میان قشر جوانان شود بلکه خانواده موفق د رکنار آرامشی که به ...

    خانواده یکی از مهمترین نهادها در هر نظام اجتماعی است که نه تنها دوام و قوام آن میتواند مانع از بروز بسیاری از آسیب¬ها در جامعه به ویژه در میان قشر جوانان شود بلکه خانواده موفق د رکنار آرامشی که به افراد می¬دهد نسلی سازنده برای جامعه آینده تربیت خواهد کرد، نتیجه این امر پیشرفت یک کشور در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و.... خواهد بود.در این میان شاید مهمترین نکته، چگونگی تشکیل خانواده موفق و دوام آن باشد. اینکه چگونه می¬توان شریک مناسبی برای گذر از راه پرپیچ و خم زندگی یافت و در طوفانها و مشکلاتی که فرا روی همه ما قرار دارد به سلامت به سرمنزل مقصود رسید. این امر می¬تواند به کمک مشاوران و متخصصان محقق شود. که متاسفانه امروزه این گروه تاثیر گذار، در امر مشاوره برای ازدواج سالم عملکرد خوبی نداشته اند و جوانان در آستانه ازدواج آموزش کافی و لازم جهت برخورداری از زندگی مشترک موفق را دریافت نکرده اند. وآمادگی لازم برای ازدواج پایدار را ندارند.مدیریت تعارض در روابط، برخورداری از مهارت های حل مسئله حلقه های گم شده ای هستند که امروزه در زندگی زوج های جوان ما به چشم می خورد. که تغییر و کاهش کارکرد خانواده مهمترین علت آن است که می توانست توسط نهادهای دیگر از جمله مراکز مشاوره تا حدودی مرتفع شود.درحال حاظر به علت نفوذ فرهنگ بیگانه و افزایش رسانه¬های ماهواره¬ای کارکرد خانواده و تاثیر پذیری زوجین از بزرگترها و الگوها کاهش پیدا کرده است. و در این میان هیچ نهادی برای آشنایی آنان با مسائل زندگی تلاش و اقدام موثر انجام نمی دهند. وقتی که اعلام می شود 30 تا 40 درصد آمار طلاق مربوط به آشفتگی خانواده ها،انتخاب نامناسب همسر برای زندگی است باید با تامل بیشتری به تغییر کارکرد خانواده پرداخت.
    وقتی ساختارهای اقتصادی و فرهنگی جامعه تغییر پیدا می کند باورها، ارزش ها و هنجارها نیز تغییر می یابد، به گونه ای که بسیاری از ناهنجاریها به هنجار و غیر ارزش به ارزش تبدیل می شود به عنوان مثال امروزه زشتی و قبح طلاق در بین خانواده ها از بین رفته و تبدیل به یک هنجار شده است هنجاری که خانواده ها آن را پذیرفته اند.
    در هیچ زمانی از تاریخ ایران به اندازه سال های اخیر، خانواده در معرض تغییر و تبعات ناشی از آن نبوده است.تغییر درروش زندگی شهرنشینی، فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جامعه، تغییر نگاه به نقش همسر، تغییر مرکزیت در خانواده ازمرد به زن و در ادامه به فرزندان، افزایش سن ازدواج، افزایش فرزندان طلاق، بالا رفتن تحصیلات زنان و مشارکت آنان در بازار کار و اشتغال، استقلال مالی زنان در جامعه، افزایش توقعات و انتظارات از زندگی زناشویی و افزایش تورم اقتصادی، فقر بیکاری و وابستگی به مواد مخد راز جمله نشانه¬های علمی ایجاد طلاق است. این مسائل کارکردهای خانواده را دچار فرسایش و مشکل کرده است.
    در جامعه امروز سرمایه فرهنگی و اجتماعی در خانواده دچار بحران شده  است. علاوه بر آن شرایط نامساعد ازدواج، دخالت¬های دیگران،معاشرت های مغایر با صیاتچنت خانوادگی، ازدواج¬های اجباری درسنین کم، پیچیده شدن زندگی مشترک، عدم اعتماد متقابل و خشونت ها را می توان از جمله علت های اجتماعی در بروز پدیده طلاق عنوان کردبالا رفتن میزان تحصیلات در زنان موجب شده باحقوق خود بیشتر آشنا شوند و حاضر نشوند به عنوان شهروند دوم تلقی شوند. برخی از مردان این مسائل را درک نمی کنند و با این وضعیت بخشی از پازل زندگیشان با مشکل مواجه می شود. کم شدن صداقت در روابط زناشویی و افزایش تنوع خواهی در بین همسران را عامل فروپاشی در خانواده ها باید دانست. وقتی که مزایای ازدواج کاهش می یابدو هزینه طلاق درجامعه پایین می آید آمار طلاق افزایش پیدا می کند. حدود 20 درصد از طلاق ها به علت نداشتن شناخت صحیح زوجین از یکدیگر باشد.
    شاید بتوان اولین و مهمترین دلیل این آمارتاسف برانگیز را درپیاده سازی سبک زندگی غربی در زندگی امروزه نسل جوان دانست که به دلیل غفلت از آموزه های ناب اسلام به فروپاشی خانواده نوپا می انجامد. پذیرش این حقیقت مسلم که زن و مرد از نظر گرایش های روحی و روانی در شرایط کاملا یکسان قرار ندارند و در روابط انسانی هرچه افراد یکدیگر را بهتر بشناسند و از دیدگاه ها و گرایش های درونی هم آگاهی بیشتری داشته باشند، کمک و تأثیر بسیاری بر دوام زندگی خواهد داشت.
    یکی دیگر از دلایل طلاق این است که فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی در خانواده ها کم رنگ شده و فرد نمی خواهد مسئولیت بپذیرد به محض مواجهه با کوچکترین مشکلات در طرف مقابلش با خود می گوید « این مسئله مشکل اوست » و من حق دارم راحت زندگی کنم. د رحالی که د رفرهنگ جمع گرا اگر مرد یا زن در زندگی، طرف مقابلش را دچار مئله¬ای ببیند، می گوید که من می ایستم تا او اصلاح شود.
    در این فرهنگ ایثار و فداکاری رنگ دیگری دارد. زن و مرد باید بتوانند اختلافات را طوری حل کنند که هیچ کدام بازنده نباشند. بلکه هر دو به رضایت برسند.
    آموزش مهارت های زندگی به جوانان نکته مهمی است که مورد غفلت واقع شده است. نسل جوان ما بسیار بد تربیت شده-اند. یعنی ما فقط آن ها را وادار به رس خواندن و دانشگاه رفتن کرده ایم و تمام امکانات را برایشان فراهم کرده ایمولی در عوض هیچ یک از مهارت های زندگی را به آن ها آموزش نداده ایم. جوانی  که به این شکل تربیت یافته است، به هیچ عنوان قدرت تصمیم گیری و حل مسائل و مشکلات را ندارد و نمی داند زمانی که در زندگی با مشکل مواجه شود چگونه باید با آن برخورد کند و در بحران ها چگونه باید تصمیم بگیرد. زیرا از جمله عوامل ثبات در زندگی زناشویی آن است که مردان و زنان باید بتوانند در مورد اختلافاتشان طوری حرف بزنند که هردو نفر آن ها به صمیمیت و احترام بیشتری برسندو بتوانند اختلافات را طوری حل کنند که هیچکدام بازنده نباشند. یعنی فنون درست حرف زدن را بدانند. خانواده بر اساس جمع گرایی است، در حالی که تکنولوژی های نسل نو فرد گرایی را تقویت می کنند.
    متأسفانه با ورود سبک زندگی غربی به جامعه اسلامی مان و به دنبال آن تغییر نگاه ها و ارزش ها و ورود رسانه-هایدیجیتالی،اینترنت،ماهواره ها و در مجموع وسایل فناوری جدید به شدت جوان ها را فرد گرا بارآورده است. به عنوان مثال قبلا تلفن برای خانواده بود اما موبایل برای شخص است.و.... در واقع تمام وسایل زندگی درعصر حاضر فردیت را در فرد تقویت می کند.
    رشد فردیت رشد اخلاقی را که از ضروریات تشکیل خانواده سالم و موفق است را ازبین می برد. اخلاق آموختنی است و آراسته شدن به ارزش های اخلاقیاز طریق یادگیری از افرادی که با آن ها زندگی کرده الگوهای ما را در زندگی تشکیل می-دهند فراهم می شود.
    بنابراین پدران و مادران باید از سالها قبل از ازدواج به این مسئله فکر کنند که باید فرزندانشان را برای زندگی و پذیرش مسئولیت های آینده مثل مسئولیت مادری، پدری و همسری پرورش دهند اما متأسفانه این مسئله اصلا در زندگی های امروز وجود ندارد.
    اغلب مشکلات خانواده های ایرانی تربیتی و ارتباطی است. دین داری، یکی از ارکان زندگی سعادتمندانه است. توجه و تقویت « معنویت » به معنی دین داری و « اخلاق اسلامی » با شاخص های اصلی رفتاری آن مانند راستگویی و پرهیز از دروغ، امانت داری وفاداری و تقویت روحیه کرامت، مهربانی و گذشت در اصلاح مشکلات خانواده و اجتماع بسیار موثر و حیاتی است.فردی که به دین پای¬بند نباشد، به پای بندی او بررعایت حقوق همسر و زندگی مشترک هیچ تضمینی نیست.
    سازگاری چیزی نیست که به طور طبیعی انجام گیرد. بلکه اراده هر دو زوج در آن دخالت مستقیم دارد. به این معنا که آن دو باید تا حد ممکن با هر وضعیتی که هست و پیش می ¬آید بسازند. درست است که عادت¬ها و فرهنگ¬ها ممکن است متفاوت باشد ولی بهره¬گیری از عنصر گذشت و محبت و کوتاه آمدن می¬تواند پیوندها را مستحکم کند. اغلب مشکلات ما ناشی از غفلت از این اصول مهم است.
    اخلاق و دین داری، حیا و عفاف، ملاک و معیار اصلی در ازدواج پایدار به شمار می رود اما امروزه متأسفانه این ارکان جای خود را به ثروت و دارایی و دوری از نجابت داده است. همتایی و هم کفو بودن از دیگر دیگر ضروریات یک ازدواج موفق است که متأسفانه مورد غفلت قرار گرفته است. قناعت از جمله موارد مهمی است که در زندگی جوانان به شدت به فراموشی سپرده شده است. و البته تجمل¬گرایی و مصرف زدگی بسیاری از خانواده¬های نوپا را از هم پاشانده.
    درخانواده ای که به سبک اسلامی با هم زندگی می کنند،جایگاه مرد و زن و نقشهای مشترک و فردی هرکدام مشخص است.در این خانواده ها به جای مرد سالاری و زن سالاری،حق سالاری حاکم است. فضایی آکنده از صمیمیت، صداقت وبالندگی در این خانواده ها دیده می شود. افراد براساس اخلاق اسلامی با گذشت و فداکاری با یکدیگر رفتار می کنند و مصالح خانواده را بر مصالح فردی ترجیح می دهند.
    این نمایی کوچک از خانواده اسلامی است که امروزه در میان زندگی های نوپا کمرنگ شده¬است و یادمان رفته است که زندگی به سبک اسلامی ما رابه آرامش حقیقی نزدیک می کند و زندگی به سبک غربی هرروز ما را از آرامش دورتر و دورتر می کند.
     

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 1
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر