اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 175
    کد: 33575
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۲/۰۹/۲۰

    ظریف:
    تصویب تحریم جدید، توافق ژنو را از بین می‌برد

    وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با هفته‌نامه آمریکایی «تایم» است تأکید کرد که هرگونه تحریم جدیدی که توسط کنگره آمریکا تصویب شود این توافق موقتی را از بین خواهد برد
    ظریف: تصویب تحریم جدید، توافق ژنو را از بین می‌برد

    محمدجواد ظریف در این گفت‌وگو در پاسخ به اینکه «بزرگترین تفاوت‌ها بین ایران و گروه 1+5 در رسیدن به یک توافق دائمی چیست ؟» گفت: یکی از آنها برداشتن همه تحریم‌هاست، هم تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل و هم تحریم‌های ملی و یک‌جانبه خارج از سازمان ملل و دومی موضوع داشتن برنامه غنی‌سازی در ایران است. ظریف در پاسخ به اینکه چه موانعی وجود دارند؟ گفت: من مانعی نمی‌بینم و معتقدم که این موضوع کاملا ساده است؛ ما می‌توانیم به توافقی دست یابیم، ولی مسائلی وجود دارد که حل آنها دشتوارترند. یکی از آنها می‌تواند چگونگی اطمینان از این باشد که (نیروگاه تولید آب سنگین ایران در) اراک صلح‌آمیز باقی خواهد ماند. قصد ما این است که منحصراً صلح‌آمیز بماند، ولی اینکه چگونه باید به آنها اطمینان لازم را بدهیم که صلح‌آمیز باقی خواهد ماند؟ یکی از موضوعاتی است که از دیگر مسائل دشوارتر است.وزیر امور خارجه در پاسخ به اینکه چرا ایران به تاسیسات اراک نیاز دارد، گفت: زیرا باید ایزوتوپ رادیویی برای مقاصد پزشکی تولید کنیم و حتی اراک به تنهایی برایمان کافی نیست. ظریف در پاسخ به اینکه «آیا شما حاضرید سطحی از غنی‌سازی را که تنها برای تأسیساتی است که ایران ساخته، لازم است، قبول کنید؟» گفت: ما قصد داریم اقداماتی را که اطمینان می‌دهد برنامه‌مان منحصراً صلح‌آمیز باقی خواهد ماند، بپذیریم، ولی تصمیم‌گیری درباره باقی آن باید در مذاکراتی با حسن نیت انجام شود. ما قصد ساخت سلاح یا مواد شکافت‌پذیر نداریم زیرا ما این را به نفع خود و یا در چارچوب دکترین امنیتی‌مان نمی‌دانیم.وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «چشم‌انداز اینکه ایران بخشی از مذاکرات ژنو درباره سوریه باشد، چگونه است؟» گفت: اگر ایران بدون پیش‌شرط دعوت شود، بخشی از مذاکرات خواهد بود. من فکر می‌کنم آنها اگر علاقه‌ای به داشتن کمک در یافتن راه‌حلی برای تراژدی سوریه داشته باشند، تصمیم می‌گیرند ایران را دعوت کنند یا اینکه تصمیم می‌گیرند ایران را دعوت نکنند که در این صورت خودشان ضرر خواهند کرد.
    وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به اینکه «آیا ایران در کنار بشار اسد خواهد ماند؟» گفت: ما در کنار ثبات و حل (بحران) سوریه خواهیم ماند؛ ولی در نهایت این ما نیستیم که تصمیم می‌گیریم چه کسی بر سوریه حکومت خواهد کرد.
    وی در پاسخ به اینکه «آیا پس از مذاکرات ژنو و پس از پروسه‌ای که آغاز شد، تغییری در روابط ایران و آمریکا به وجود آمده است؟» گفت: از نظر استفاده از این مذاکرات برای ایجاد اعتماد، فکر نمی‌کنم در این روند چندان موفق بوده‌ایم؛ زیرا گفت‌وگوها با بیانیه‌های علنی همراه بود که تفاوت زیادی نسبت به بیانیه‌هایی که پیش از مذاکرات ارائه می‌شد، نداشت. به طور کلی در این دوره و زمانه مجبور نیستید مذاکرات مخفی داشته باشید، همه چیز به طور علنی صورت می‌گیرد. نمی‌توانید مخاطبانتان را خودتان انتخاب کنید. این یکی از زیبایی‌های جهانی شدن و یکی از خطرات جهانی شدن است که بسته به دیدگاهتان دارد. وقتی جان کری با کنگره آمریکا سخن می‌گوید محافظه‌کارترین حوزه‌های داخل ایران نیز کلامش را می‌شنوند و اظهاراتش را تعبیر می‌کنند؛ بنابراین برای همه لازم است که هنگام حرف زدن با حوزه‌های خود دقت کنند، زیرا بقیه به حرف‌هایشان گوش می‌دهند و نتایج خاص خود را می‌گیرند.
    وزیر امور خارجه در پاسخ به اینکه «اگر کنگره تحریم‌های جدیدی را اعمال کند، حتی اگر این تحریم‌ها به مدت شش ماه اجرایی نشوند چه اتفاقی خواهد افتاد؟» گفت: کل توافقمان ازبین خواهد شد. ما علاقه‌ای به مذاکره تحت فشار نداریم. اگر کنگره تحریم‌ها را تصویب کند، فقدان جدیت و تمایل به تحقق راه‌حلی از جانب آمریکا را نشان می‌دهد. من از پیچیدگی‌های داخلی و مسائل مختلفی که در داخل آمریکا وجود دارد، آگاهم، ولی این توجیهی برای من به حساب نمی‌آید.
    من یک پارلمان دارم. پارلمان من نیز می‌تواند لوایح مختلفی را تصویب کند که در صورت شکست مذاکرات اجرایی شوند. اما اگر ما چنین کاری را آغاز کنیم، فکر نمی‌کنم به جایی برسیم. ما سعی کرده‌ایم از اعضای پارلمان‌مان بخواهیم که از چنین کاری اجتناب کنند. ممکن است موفق نشویم. دولت آمریکا ممکن است، موفق نشود. اگر سعی نکنیم،‌ آنگاه نمی‌توانیم، انتظار داشته باشیم که طرف مقابل جدی بودنمان را درباره این روند بپذیرد.
    ظریف در پاسخ به اینکه «درباره کانال‌های پشتی (دیدارهای غیررسمی محرمانه) که در ماه مارس (اواخر اسفند)آغاز شد، چه حرفی دارید؟» گفت: دکتر جلیلی مذاکره کننده هسته‌ای ما در آن زمان با بیل برنز (معاون وزیر امور خارجه آمریکا) در حاشیه ژنو دیدار کرد. از آن زمان تاکنون گفت‌وگوهایی بین ایران و آمریکا در داخل و در چارچوب 1+5 وجود داشته است.
    وی در پاسخ به اینکه «آیا چنین چیزی مذاکرات ژنو را تسهیل بخشید؟» گفت: من فکر می‌کنم اگر مذاکرات دوجانبه بین ایران و اعضای مختلف گروه 1+5 نبود، نمی‌توانستیم نتیجه مثبتی داشته باشیم. وزیر امور خارجه در پاسخ به اینکه «این کانال اکنون چقدر زنده است؟» گفت: هنگامی که همکاران من به وین می‌روند، احتمالاً گفت‌وگوهای جانبی با آمریکا خواهند داشت و این یک کانال بسیار مهم است.

    تعداد بازدید: 175
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر