اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 129
    کد: 95531
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۱/۳۱

    انتقاد دادستان تهران از برخی کمپ‌های ترک اعتیاد خصوصی

    جعفری دولت آبادی با انتقاد از برخی کمپ­‌های خصوصی، نگه­داری افراد در کمپ­‌های خصوصی که با هدف تجارت تشکیل شده را مضر خواند و اعلام کرد: اگر نگه­داری معتادان به تجارت تبدیل شود زیان‌بار است.
    انتقاد دادستان تهران از برخی کمپ‌های ترک اعتیاد خصوصی

    به گزارش سایت معاونت اجتماعی پیشگیری از جرم دادگستری خراسان رضوی به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان تهران و به نقل از خبرگزاری میزان، اولین جلسه دادسرای عمومی و انقلاب تهران پیرامون آسیب‌های اجتماعی مرتبط با زنان و کودکان، روز چهارشنبه 25 فروردین 1395 با حضور قالیباف شهردار تهران، محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی، سردار ساجدی‌نیا فرمانده پلیس تهران، فرمانده پلیس اخلاقی ناجا و نمایندگان سازمان ها و مسؤولان حوزه زنان و کودکان از استانداری تهران، وزارت کشور، وزارت رفاه، کمیته امداد امام خمینی، سازمان صدا و سیما و چند نهاد دیگر، به ریاست عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران برگزار شد.

    در ابتدای این جلسه، دادستان تهران در تبیین فلسفه برگزاری این نشست توضیحاتی ارائه داد و با یادآوری فرمایشات مقام معظم رهبری در جلسه برگزار شده با این موضوع در سال گذشته و در پیش بودن نشست دوم مسوولان با رهبری در اردیبهشت ماه سال جاری، اظهار داشت: آسیب‌های اجتماعی مرتبط با جرایم است و این ارتباط از دیدگاه قضایی به این معناست که هر چهبسترآسیب‌ها برطرف شود میزان جرایم کاهش خواهد یافت.

    جعفری با اشاره به فقدان متولی برای آسیب‌های اجتماعی در کشور ، بر لزوم پیش‌بینی متولی برای نظارت بر عملکرد کلیه سازمان های مسؤول در مقابل آسیب‌های اجتماعی تأکید کرد و اظهار امیدواری کرد که این جلسات منتهی به تدبیر پیرامون این خلا گردد.

    وی موضوع دیگر در حوزه آسیب‌ها را حضور معتادان متجاهر و متکدیان در شهر تهران دانست و با خاطر نشان کردن تلاش دادستانی تهران در کاهش جمعیت زندان که غالباً از اقشار آسیب پذیر است، اعلام داشت این کاهش که به‌ویژه در خصوص زندانیان زن و نوجوانان محقق شده است با اتخاذ راهکار های قضایی، مدیریتی، میانجی گری، صلح و سازش و استفاده از ظرفیت شوراهای حل اختلاف بوده است.

    وی اعلام کرد بر همین اساس در پایان سال 94 آمار کانون اطفال از 220 نفر به 94 نفر و جمعیت زندان زنان از 1200 نفر به 880 نفر کاهش یافته است.

    دادستان عمومی تهران بر لزوم تمرکز و پیگیری در حوزه آسیب‌ها تأکید کرد و مؤلفه‌ی کارساز دیگر در این راستا را اطلاع رسـانی دانست و هم چنین ضمن گلایه از دستگاه های اجرایی از عدم اقدام در این خصوص اظهار داشت: امـروزه دستگاه های اجرایی مرتبـط با آسیب‌های اجتماعی اطلاع رسانی نمی نمایند و حتی وظیفه ای در این راستا برای خود قائل نیستند و به طورکلی بین دستگاه هادرخصوصمبارزهباآسیب‌های اجتماعی برقرار نمی باشد.

    دادستان تهران تغییر چهره شهر،زیباسازی شهر، تغییر سبک زندگی و ارائه ی الگوی موفق اسلامی را منوط به کاهش آسیب‌ها از طریق تحلیل وضعیت اجتماع، ارائه ی راهکار و مشارکت سازمان های مرتبط در این امر دانست و گفت مهم‌ترین مشکل ما عدم همکاری لازم از سوی برخی دستگاه های اجرایی و بخشی نگری آن هااست.

    وی ورود مقام معظم رهبری به موضوع را اتفاقی خجسته خواند که جلب همکاری دستگاه های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی را در پی خواهد داشت.

    در این جلسه، میرباقری قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی در خصوص آسیب‌های اجتماعی با تأکید بر این که سیاست ما بر پیگیری جدی آسیب‌های اجتماعی است، پیشینه‌ای از چگونگی ورود مقام معظم رهبری به موضوع آسیب‌های اجتماعی را ارائه داد و اظهار نمود: حدود دو سال پیش مقام معظم رهبری دستور بررسی وضعیت آسیب‌های اجتماعی و گزارش آن را صادر نمودند و بر این اسـاس چنـدین جلسه با حضور مسـؤولان ذی‌ربـط برگـزار گردید.

    وی افزود: در رابطه با آسیب‌های اجتماعی چند نکته باید مورد توجه باشد:اول عدد کمی، دوم روند، سوم پراکندگی جغرافیایی در استان‌ها.

    میر باقری اظهار داشت: نظام برنامه ریزی ایران کالبدی، اقتصادی و زیرساختی است و مسائل فرهنگی و اجتماعی چندان مورد توجه قرار نگرفته و صرفاً به صورتپیوستی به آن عنایت می شود.

    وی در امر آسیب‌های اجتماعی لازم دانست که مقابله با آسیب‌ها در سه سطح سیاست گذاری کلان، هماهنگی و پیگیری سازمان دهی شود و اظهار نمود: نظام برنامه ریزی ایران در برنامه ششم به آسیب‌های اجتماعی توجه کرده، ضمن این که در قوه مقننه اقداماتی به عمل آمده و سپاه، بسیج، سازمان صدا و سیما نیز هر یک در حوزه ی کاری خود وارد شده‌ اند.

    در ادامه جلسه، دولت‌آبادی دادستان تهران با یادآوری جلسه ای که در بهمن ماه سال گذشته با شهرداری و پلیس در زمینه ی آسیب‌ها از جمله جمع آوری متکدیان و معتادان متجاهر برگزار شد، از دستگاه های مرتبط خواست اقدامات خود در حوزه ی معتادان متجاهر را گزارش نمایند.

    در این راستا سردار ساجدی نیا با ارائه گزارشی از اقدامات پلیس در حوزه ی آسیب‌های اجتماعی، از برگزاری این جلسات توسط دادستان تشکر نمود و در رابطه با معتادان متجاهر اظهار داشت: در سطح تهران 12 هزار معتاد متجاهر داریم که کم ترازهزارنفرزنمی باشند.

    رییس پلیس تهران آماری از معتادان جمع آوری شده در سال 1394 ارائه داد و گفت: سال گذشته 4500 نفر جمع‌آوری گردید که 500 نفر معتاد متجاهر زن بودند و در سال جدید پانصد نفر به این آمار اضافه شد. با این وصف، هنوز 7000 نفر معتاد متجاهر در سطح شهر حضور دارند و تمرکز بر دو منطقه ی شوش و هرندی موجب شد که معتادان به سمت مناطق پردیس، ملارد، رباط کریم و... کوچ کنند. در ادامه جلسه قالیباف شهردار تهران آمادگی خود را جهت تداوم اجرای ادامه طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر اعلام کرد.

    در پایان جلسه،دادستان تهران به جمع بندی مطالب پرداخت و تأکید نمود اقدامات دستگاه‌ها به نحوی باشد که چرخه ی اعتیاد تکرار نشود. اگر قرار است معتادان متجاهر جمع آوری شوند و بعد از چند ماه معتادان مجدداً به سطح شهر بازگردند، هدف جلسه محقق نمی شود.

    جعفری دولت آبادی از دستگاه هایی که برای اقدام در حوزه ی اعتیاد، زنان و کودکان بودجه مصوب دارند، خواست که این بودجه را در صرفاً برای این‌گونه امور هزینه نمایند.

    وی با تأکید بر این که لازم است 12 هزار معتادان متجاهر جمع آوری شوند تا پس از آن، بر امر درمان و بازسازی اجتماعی آنان اقدام شود تا جایی که در تهران معتاد متجاهر نداشته باشیم، اظهار کرد: تا پیش از 10 اردیبهشت باید این جمع آوری انجام شود و نقاطی مانند هرندیو فرحـزاد مورد عنایت قرار گیرد.

    دادستان تهران از سرپرست دادسرای مواد مخدر خواست که دستورهای لازم قضایی را برای اقدامات پلیس صادر کرده و افزود: در حوزه ی جرایم اجتماعی آقای تورک سرپرست ناحیه هفت دادسرا اقدام کند. دادستان تهران تأکید کرد پاک شدن شهر از چهره های نامطلوب مثل معتادان، متکدیان و زنان آواره لازم است و اگر موانعی وجود دارد، اعلام شود تا مجوز لازم اخذ شود. دولت‌آبادی از پلیس خواست تا پایان روز دهم اردیبهشت سال جاری جمع‌آوری معتادان متجاهر را در دستور کار قرار دهد.

    جعفری دولت آبادی با انتقاد از برخی کمپ های خصوصی، نگه داری افراد در کمپ های خصوصی که با هدف تجارت تشکیل شده را مضر خواند و اعلام کرد: اگر نگه داری معتادان به تجارت تبدیل شود زیان‌بار است.

    وی بر عزم دادستانی تهران بر اقدام مؤثر در حوزه اعتیاد و تکدی گری تأکید کرد و اعلام کرد: برای جمع‌آوری معتادان متجاهر، اقدام خواهیم کرد، و هر جا با حقوق مسلم شهروندی مغایر باشد، مانند فوت معتادان در کمپ‌ها، موضوع پیگیری خواهد شد.

    دادستان تهران موضوع جلسه آتی را، بررسی وضعیت جرایم ضد اخلاق و عفت عمومی و طلاق اعلام کرد.
     

    تعداد بازدید: 129
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر