اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 138
    کد: 51608
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۳/۰۸/۲۶

    تنباکوی دو سیب شش برابر سرطان زا تر از سایر تنباکوها

    مسئول ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو گفت: قلیان‌های میوه‌ای چندین برابر بیشتر از قلیان‌های معمولی خطر سرطان‌زایی دارند که این امر به دلیل مواد افزودنی موجود در آنهاست
    تنباکوی دو سیب شش برابر سرطان زا تر از سایر تنباکوها

    دکتر طلعت قانع در این باره افزود: سرطان‌زا بودن مواد دخانی همچون قلیان و سیگار که به صورت غیرقانونی توزیع و مصرف می‌شوند، اثبات شده است.


    وی در ادامه، به تحقیقاتی که اخیرا در دو پایان نامه دانشگاهی صورت گرفته اشاره کرد و گفت: در این تحقیقات نکات جالب و قابل تاملی به دست آمده که سرطان‌زایی چندین برابر قلیان‌های میوه‌ای نسبت به قلیان های معمولی از جمله آنها است.


    مسئول ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو گفت: در این تحقیق، به دلیل عصاره‌گیری که از این مواد صورت گرفته، سرطان‌زایی آنها اثبات شده و همچنین وقتی عملیات گرمادهی و دودزایی انجام می‌شود، چندین برابر سرطان زایی آنها افزایش می یابد.


    قانع اظهار داشت: نکته قابل تامل دیگری که در این تحقیقات به دست آمده، این است که بین مارک‌ها و طعم‌های مختلف تفاوت معنی‌داری دیده شده؛ به آن معنا که در تحقیقات آزمایشگاهی صورت گرفته نام محصول و مارک می‌تواند تا 6 برابر سرطان‌زاتر بودن آنها را افزایش دهد.


    وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال تنباکوی «دو سیب» 6 برابر سرطان‌زا‌تر از انواع دیگر آن است. به این دلیل که عصاره موجود در آن از میوه استفاده نشده بلکه مواد شیمایی و افزودنی خالص هستند.


    این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو گفت: این مواد علاوه بر عوارض ریوی که تولید می‌کنند، وقتی وارد خون می‌شوند در هر قسمت بدن می‌توانند سرطان ایجاد کنند.


    قانع تاکید کرد: بدتر از همه آن است که اگر بچه‌ای در محیط باشد، چون سلول‌های کبدی آنها کامل نشده این خطرات و مضرات چندین برابر بیشتر از بزرگسالان در بدن آنها ایجاد می‌شود.

    منبع:پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین

    کلید واژه ها: تنباکو،تنباکوی دوسیب -
    تعداد بازدید: 138
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر