اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 202
    کد: 49888
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۳/۰۷/۲۹

    امضا سند همکاری بین اداره کل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی با سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران

    به منظور ایجاد و توسعه همکاری های مشترک بین سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران و اداره کل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی نشست مشترکی به منظور امضا سند همکاری مشترک در محل معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم برگزار شد.
    امضا سند همکاری بین اداره کل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی با سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران

    در این نشست امیری اصفهانی قائم مقام معاونت، زنگانه مدیرکل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی، مسجدی مدیرکل پیشگیری های مردمی و مشارکت مدنی و همکاران معاونت به همراه اللهیاری رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران، رفیعی پور معاون پشتیبانی سازمان حضور داشتند.

    امیری در این جلسه به مبحث مهم پیشگیری و نقش فوق العاده آن در دستیابی به جامعه سالم اشاره کرد و گفت: که در قوه قضاییه هم این موضوع جزء اولویت های اصلی است و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص پیشگیری و در نظر گرفتن دو تاکید ویژه ایشان یعنی داشتن رویکرد علمی و مشارکت و معاضدت سایر دستگاه های مسئول این معاونت در این راستای فرمایشات معظم له حرکت کرده است.

    وی بر نقش بی بدیل مشارکت مردمی و نخبگان در فرآیندهای پیشگیری تاکید کرد.

    وی در ادامه به جایگاه انسانی و کرامت انسان در مبانی قانونی و دینی کشور اشاره کرد و گفت: در قوه قضاییه یکی از ماموریت های مهم بحث پیشگیری از وقوع جرم است که باز در این بحث محوریت بر انسان و کرامت انسانی است.

    وی همچنین به ظرفیت های سازمان های صنفی تخصصی و علی الخصوص سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تاکید کرد گفت: امیدوارم همکاری های موثر و مشترک موثری در راستای پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعی شکل بگیرد.

    در ادامه مدیرکل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی نیز به چرایی تدوین سند همکاری با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران پرداخت و گفت:پاسخ به این سوال در سیمای جرایم و دعاوی نهفته است. زمانی که به سیمای اتهامات نگاه می کنیم و ده علت اصلی را بررسی می کنیم جرایم مرتبط با آسیب اعتیاد و روان گردان ها در صدر قرار دارد که موضوع روان شناسی و نقش روانشناسان و مشاوران در بهبود و درمان آن مهم است .

    وی ادامه داد:همچنین از ده عنوان اتهامی کشور حداقل 4 عنوان آن مرتبط با انواع مختلف و مظاهر خشونت است که در این مقوله نیز، همکاری تخصصی مشاوران و روانشناسان در پیشگیری از آنها اهمیت بسزایی دارد. از دیگر سو در سیمای دعاوی کشور از ده دعاوی اول، حداقل 5 مورد به نحوی از انحاء به ناهنجاریهای حوزه خانواده بر می گردد که این دو موضوع نشان می دهد که در مداخلات تدوین شده بایستی از ظرفیت خدمات مشاوره و روانشناسی استفاده بهینه شود.

    اللهیاری، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور نیز به بیانات مقام معظم رهبری در دیداربا اعضای شورای مرکزی سازمان اشاره کرد و گفت: رهبری به چهار رهنمود اساسی شامل اهمیت دین محوری و پایبندی مذهبی در مجموعه کارهای سازمان ، ضرورت توجه به اخلاق حرفه ای و قابل اعتماد بودن روان شناس و مشاور ،حساس و خطیر بودن کار روانشناسی و مشاور و اهمیت و ضرورت مراجعه افراد و خانواده ها به روان شناس و مشاوراشاره داشته اند.

    اللهیاری ادامه داد: اکثر سازمان های صنفی تخصصی همچون نظام پرستاری، نظام مهندسی، نظام روانشناسی و مشاوره و... بعد از انقلاب شکل گرفته اند که این نشان از اعتماد جمهوری اسلامی ایران به متخصصین می باشد.

    وی در ادامه توضیحاتی در خصوص توانمندی ها و ظرفیت های سازمان ارائه و ابراز امیدواری کرد: که این قابلیت ها بتواند در همکاری با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه مورد استفاده قرار گیرد و پیشنهاد تشکیل کمیسیون روان شناسی و پیشگیری را مطرح کرد .

    رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در ادامه گفت: که این سازمان آمادگی همکاری مشترک نظارتی با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در حوزه های فنی و تخصصی روانشناسی و مشاوره دارد.

    وی همچنین از آمادگی سازمان بمنظور استانداردسازی، اجرا و نظارت بر مداخله های قبل از ازدواج، حین طلاق و کاهش آسیب های پس از طلاق خواهد داشت.

    در پایان این جلسه سند همکاری مشترک بین اداره کل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی قوه قضاییه و سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور امضا و مبادله شد.

     

    تعداد بازدید: 202
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر