اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 191
    کد: 43942
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۳/۰۵/۰۴

    تشریح عملکرد شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان مازندران

    رییس کل دادگستری استان مازندران :برخورد قاطع با هر گونه تغییر کاربری اراضی
    تشریح عملکرد شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان مازندران

    رییس کل دادگستری استان مازندران در تشریح عملکرد شورای حفظ حقوق بیت‌المال این استان گفت: مستندسازی اموال و املاک دولتی و صدور اسناد مالکیت (UTM) با همکاری اداره‌کل ثبت اسناد و املاک و پیگیری ساخت و ساز غیرمجاز در حریم راه‌ها به مجری‌گری اداره‌کل راه و شهرسازی استان از جمله اقدام‌های این شورا در سه ماه اول امسال است.
    حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی تقوی‌فرد افزود: بررسی وضعیت تغییر کاربری‌ها با همکاری اداره‌کل‌های منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و امور اراضی، پیگیری برداشت‌های غیرمجاز شن و ماسه، معادن فعال، غیرفعال و سلب صلاحیت شده در سطح استان با همکاری اعضای شورا و بررسی وضعیت اراضی اختلافی منابع طبیعی و اوقاف با پیگیری اداره‌کل‌های اوقاف و امور خیریه و منابع طبیعی از دیگر مصوبات این شورا در مدت زمان ذکر شده به شمار می‌آید.
    وی با بیان اینکه در سه جلسه برگزار شده این شورا 21 مصوبه به تصویب رسیده است، تصریح کرد: در راستای ساماندهی به اوضاع منابع طبیعی استان، طرح مولدگیری ماهیان را با حضور فعال اداره‌کل شیلات مازندران و همچنین جلوگیری جدی از اعطای خدمات زیربنایی همچون آب، برق، گاز و تلفن با هدف ساخت و ساز در حریم روستاها، شهرها و اراضی دارای کاربری کشاورزی را با همکاری مدیران عامل این شرکت‌ها، اجرایی کردیم.
    وی با اشاره به طرح بررسی وضعیت احداث تاسیسات در برخی رودخانه‌ها و مشکلات زیست محیطی این استان خاطرنشان کرد: این طرح با اجرای شرکت آب منطقه‌ای، شیلات و محیط زیست انجام می‌شود.
    همچنین برخورد با تفکیک‌های غیرمجاز اراضی با نظارت دادستان‌های شهرستان‌های استان، استانداری و اداره‌کل جهاد سازندگی صورت می‌گیرد. مقام ارشد قضایی استان مازندران درباره طرح‌های در حال اجرای این شورا نیز اظهار کرد: اجرای احکام پرونده‌های قلع و قمع تغییر کاربری‌های منطقه چمستان، اجرای شیل‌گذاری برای طرح تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی دریای خزر و برنامه‌ریزی برای اجرای مصوبه شورا در تشکیل کارگروه ویژه خدمات زیربنایی جهت پیشگیری از تغییر کابری‌های غیرمجاز و عدم واگذاری خدمات به اینگونه ساخت و سازها از جمله برنامه‌های در دست بررسی است. این اقدام‌ها با همکاری نهادهایی مانند شورای حفظ حقوق بیت المال بخش چمستان و نهادهای ذیربط، اداره‌کل شیلات استان و دبیرخانه شورا و اداره‌کل توزیع برق انجام می‌شود.
    تقوی‌فرد تشکیل کارگروه ویژه ساماندهی بنگاه‌های املاک و پلمپ واحدهای غیرمجاز مشاوران املاک سطح شهرستان نور و چمستان به تعداد 61 مورد را از دیگر طرح‌های در حال انجام عنوان کرد و افزود: این فعالیت‌ها از سوی اداره‌کل ثبت اسناد و املاک، سازمان صنعت و معدن و تجارت استان و نیروی انتظامی پیگیری می‌شود.
    وی با بیان اینکه با هماهنگی انجام شده با سازمان حفاظت محیط زیست استان مازندران همکاری‌های مشترکی صورت می‌گیرد، یادآور شد: جلوگیری از ساخت و ساز، قطعه‌بندی غیرمجاز در اراضی متعلق به اشخاص در پناهگاه حیات وحش میانکاله با هماهنگی سازمان همیاری شهرداری‌ها و دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت‌المال و اعلام مخالفت با ارایه امتیاز آب و برق از سوی دستگاه‌های متولی برای ساخت و سازهای غیرمجاز صورت گرفته در محدوده پناهگاه حیات وحش میانکاله از جمله این برنامه‌هاست.
    در این راستا اعلام گزارش وضعیت از چالش‌های زیست محیطی در جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان و پرونده‌های قضایی با موضوع محیط زیست در دستور کار قرار دارد. همچنین مشکلاتی مانند ممنوعیت قانونی بهره‌برداری از منطقه حفاظت شده در کارگروه محیط زیست بررسی می‌شود.

    اجرای طرح ساماندهی رودخانه‌ها
    این مقام مسئول در ادامه سخنانش تصریح کرد: از دیگر اقدام‌های شورای حفظ حقوق بیت المال استان مازندران همکاری با اداره‌کل شیلات استان با عنوان کارگروه ویژه شیلات است.
    در این کارگروه اجرای طرح‌های شیل‌گذاری تکثیر ماهیان استخوانی در رودخانه‌های مهم استان و مولدگیری با هدف تکثیر نیمه مصنوعی در رودخانه‌های مهم استان شامل تجن، شازده، بابلسر، چشمه کیله تنکابن، ولی‌آباد و شیرود اجرا می‌شود. انجام مانور عملیات یگان حفاظت منابع آبزیان، برخورد با صیادان غیرمجاز و اجرای طرح ساماندهی رودخانه‌های سطح استان در فصل تخم‌ریزی ماهیان برای جلوگیری از آلایندگی رودخانه‌ها، صید غیرمجاز و برداشت شن و ماسه از دیگر فعالیت‌های اجرا شده این شورا در سه ماه نخست سال جاری بوده است.
    وی همچنین با تاکید بر اهمیت اجرای برنامه‌های فرهنگسازی برای پیشگیری از وقوع جرایم از اجرای فعالیت‌های فرهنگی از طریق نصب بنر در میادین شهرها و پخش تیزر و برنامه‌های تبلیغاتی آموزشی از صدا و سیمای مرکز استان خبر داد.
    رییس کل دادگستری استان مازندران در ادامه به همکاری‌های میان این مرجع قضایی با اداره‌کل اوقاف استان اشاره کرد و گفت: برگزاری جلسه‌های مختلف جهت بررسی وضعیت معوقات و اجور معوقه موقوفات توسط ادارات ذیربط و وصول معوقات مربوط موقوفات از نهادها و سازمان‌های ذیربط همچون سال‌های گذشته با هدف پیشبرد اهداف این شورا انجام شده است.
    همچنین تعیین تکلیف اراضی اوقافی تحت اختیار شرکت شهرک‌های صنعتی استان و برخی از این اراضی از دیگر اقدام‌های اجرا شده محسوب می‌شود.

    پیگیری وضعیت مشاوران املاک
    تقوی‌فرد در بخش دیگری از سخنان خود درباره نحوه فعالیت‌های مشترک این دادگستری با اداره‌کل ثبت اسناد و املاک استان مازندران تصریح کرد: تشکیل جلسه‌های متعدد در خصوص پیگیری وضعیت مشاوران املاک و پیگیری و برگزاری جلسه با ادار‌ه‌های ذیربط جهت اجرای طرح بانک جامع اطلاعات املاک UTM از جمله این فعالیت‌هاست.
    وی مطالبات وصول شده بانک‌های دولتی از طریق اجرای اسناد رسمی به مبلغ بیش از 73 میلیارد ریال را هم در راستای همکاری با این اداره‌کل عنوان کرد و گفت: مطالبات موسسه‌های مالی و اعتباری از طریق اجرای اسناد رسمی هم به مبلغ بیش از 101 میلیارد ریال وصول شده است.
    همچنین بیش از 10 هکتار از نقشه‌های اراضی ملی دارای سند مالکیت به UTM تبدیل و در بانک املاک و کاداستر جانمایی شده است.

    منبع خبر> روزنامه حمایت 1393/5/4
     

    تعداد بازدید: 191
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر