اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 97
    کد: 42368
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۳/۰۴/۰۷

    تدوین و ابلاغ ۳۰ برنامه پیشگیرانه از وقوع جرم در قوه قضائیه

    معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: هم‌اکنون ۳۰ برنامه پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضائیه تدوین و ابلاغ شده که عمل به آنها وقوع جرم را در جامعه به صورت چشمگیری کاهش می‌دهد
    تدوین و ابلاغ ۳۰ برنامه پیشگیرانه از وقوع جرم در قوه قضائیه

    به گزارش خبرگزاری روابط عمومی دادگستری استان کردستان ، حجت‌الاسلام سیدعلیرضا صدرحسینی در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کردستان با اشاره به اهمیت پیشگیری از جرم در جامعه اظهار کرد: پیشگیری از وقوع جرم در قانون اساسی ما محور اصلی است.

    وی گفت: مطابق قانون یکی از وظایف اصلی 5 گانه قوه قضائیه پیشگیری از وقوع جرم است که این امر در سال‌های اخیر با اهتمام ویژه پیگیری شده است.

    ‌معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تصریح کرد: شخص رئیس قوه قضائیه به بحث پیشگیری از وقوع جرم توجه ویژه دارد و فعال شدن شوراهای پیشگیری از وقوع جرم در استان‌ها یکی از راه‌های پیشگیری است و دستگاه‌های عضو این شورا باید در جلسات پیشنهادات خود را مطرح کرد و آنها را به بحث بگذارند.

    مسئولیت معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه مدیریت پیشگیری از وقوع جرم است

    وی به مسئولیت‌های معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: مسئولیت معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه مدیریت پیشگیری از وقوع جرم است و شوراهای پپیشگیری از وقوع جرم در شهرستان‌ها هم باید فعال شوند و در مراکز استان‌ها هم مسئولان ارشد در جلسات شرکت کنند تا شورا بتوانند به اهداف برنامه‌ریزی شده دست پیدا کند.

    حجت‌الاسلام صدرحسینی افزود: قوه قضائیه پیشگیری از وقوع جرم را در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، انتظامی و قضایی پیگیری می‌کند.

    از نظر قوه قضائیه پیشگیری فرهنگی از وقوع جرم یک کار بنیادین است

    وی گفت: از نظر قوه قضائیه پیشگیری فرهنگی از وقوع جرم یک کار بنیادین است و اعتقاد بر این است که هرچه جامعه از نظر فرهنگی تقویت شود مسئولیت پذیری افراد بیشتر شده و از وقوع جرم کاسته خواهد شد.

    معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه افزود: کار فرهنگی در حوزه‌هایی چون پیشگیری از بروز اختلافات مذهبی بسیار راهگشا بوده و لازم است به این امر در استان کردستان توجه شود.

    پیشگیری از وقوع جرم باید رشد محور پیگیری شود

    وی با اشاره به اینکه از نظر برخی کارشناسان 70 درصد پیشگیری از وقوع جرم با انجام کار فرهنگی محقق خواهد شد گفت: پیشگیری از وقوع جرم باید رشد محور پیگیری شود یعنی باید هم‌زمان با رشد کودکان، خانواده، صدا و سیما و آموزش و پرورش وارد عمل شده و آموزش‌های لازم را به فرزندان جامعه ارائه کنند.

    حجت‌الاسلام صدرحسینی افزود: در مناطق حاشیه شهری که معمولاً مناطق جرم خیز هستند انجام کار فرهنگی برای پیشگیری از وقوع جرم یک اصل محسوب می‌شود.

    وی یکی از راهبردهای پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضائیه را پیشگیری اجتماعی عنوان کرد و گفت: باید با اتخاذ راهکارهایی زمینه اجتماعی وقوع جرم از بین برود که توسعه مراکز مشاوره می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.

    احکام صادره توسط قضات باید پیشگیرانه باشد

    معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه افزود: در حوزه انتظامی پیشگیری از وقوع جرم هم باید شرایط به گونه‌ای فراهم شود که اگر فردی به دنبال انجام جرم باشد این مجال برایش فراهم نشود.

    وی به مبحث پیشگیری قضایی اشاره و خاطر نشان کرد: در قوه قضائیه باید به گونه‌ای عمل شود که احکامی که توسط قضات صادر می‌شوند حتی‌المقدور تنبیهی نباشد و احکام پیشگیرانه صادر شوند.

    ‌حجت‌الاسلام صدرحسینی گفت: یکی از اولویت‌های قوه قضائیه ممانعت از اطاله دادرسی است که راه‌کارهای رسیدن به مطلوب در این زمینه مد نظر است.

    وی به لزوم عملکرد صحیح ضابطین قضایی اشاره کرد و افزود: اگر ضابط قضایی خوب عمل نکند برنامه‌های پیش بینی شده به خوبی محقق نخواهد شد.

    تدوین و ابلاغ 30 برنامه پیشگیرانه از وقوع جرم در قوه قضائیه

    معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تصریح کرد: پیش از این 100 برنامه پیشگیرانه از وقوع جرم در دستگاه قضا اجرایی می‌شد که با انجام کارشناسی دقیق قرار بر این شد که برنامه‌ها از نظر کمی کاهش یافته و به عمقی شدن برنامه‌ها توجه شود.

    وی گفت: طبق اصلاحیه ارائه شده هم‌اکنون 30 برنامه پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضائیه تدوین و ابلاغ شده که عمل به آنها وقوع جرم را در جامعه به صورت چشمگیری کاهش می‌دهد.

    تعداد بازدید: 97
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر