1°C 
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 11
    کد: 163652
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۹/۱۴

    برگزاری کارگاه مبانی صلح و سازش با حضور دهیاران و اعضاء شورای شهر و روستای شهرستان نیشابور

    کارگاه آموزشی با موضوع رهیافت های مشارکتی اجتماع محور و مبانی صلح و سازش و رفع دعاوی و حل اختلاف با استفاده از میانجیگری با حضور دهیاران و اعضای شورای اسلامی شهر و روستای شهرستان نیشابور در مجتمع امام رضای مشهد برگزار شد.
    برگزاری کارگاه مبانی صلح و سازش با حضور دهیاران و اعضاء شورای شهر و روستای شهرستان نیشابور

    به گزارش واحد اخبار و اطلاعات معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری خراسان رضوی،در این کارگاه که با حضور دهیاران و اعضای اسلامی شهر و روستای شهرستان نیشابور برگزار شد دکتر متولی به عنوان مدرس کارگاه که با سرفصل های آموزشی توانمند سازی فرآیند در اخذ تصمیمات هوشمندانه،تسهیل گری،کدخدامنشی،حل اختلاف و میانجیگری برگزار میگردید گفت:رعایت ویژگی های نگارشی یعنی مثبت اندیش بودن،آینده نگر بودن،صبور بودن،عدم تبعیض در رفتار و احترام به تجارب افراد در صلح و سازش و رفع دعاوی و حل اختلاف بسیار موثر است و شما به عنوان اعضای دهیاری و شورای شهر و روستا میتوانید با به کار بردن آنها اختلافان پیش آمده را در شهر و روستای خود حل کنید.
    وی با اشاره به روش های تسهیل و مدیریت تضاد بین دو یا چند نفر گفت:در موارد تضاد که بین دو یا چند نفر شکل میگیرد دو نفر نسبت به هم تفکرات منفی دارند که شما باید به عنوان شخصی که میخواهید میانجیگری کنید باید این شرایط را مدیریت و این تفکرات منفی را تغییر دهید و گروه ها و افراد درگیر در تضاد را از حمله به یکدیگر و مقصر شمردن هم بازدازید.
    عرب پور معاون فرماندار نیشابور نیز در این کارگاه گفت:از دادگستری استان و شهر نیشابور و معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه به خاطر برگزاری این کارگاه کمال تشکر را داریم و امیدواریم حاضرین بهره برداری کافی را از این کارگاه برده باشند.
    وی گفت:برگزاری این کارگاه میتواند منجر به میانجیگری و حل اختلاف شود و در نتیجه کاهش ورودی پرونده ها به مجموعه قضائی را به دنبال داشته باشد.
    وی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان این کارگاه گفت:امیدواریم این کارگاه استمرار داشته و از این ظرفیت ها استفاده نماییم.
    در خاتمه این کارگاه دکتر رفاهی مستشار قضائی و مدیر کل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی قوه قضائیه ریاست محترم دادگستری استان و معاونت محترم اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری جناب آقای مرتضوی و رئیس و دادستان شهرستان نیشابور گفت:استان خراسان رضوی و شهرستان نیشابور و چناران به عنوان اولین شهرستان در اجرایطرح پایلوت رهیافت های مشارکتی اجتماع محور و مبانی صلح و سازش و رفع دعاوی و حل اختلاف بوده اند که با هدف توانمند سازی دهیاران و اعضای شورای اسلامی شهر و روستا در حال برگزاری میباشد.
    دکتر رفاهی گفت:هدف قوه قضائیه در این کارگاه ها توانمند سازی و آموزش شما میباشد و ما در کنار شما در اجرای مطلوب این هدف ها هستیم اما اصل کار و اجرای آن بر عهده خودتان است و هر کدام از دهیاران محترم و اعضای شورای اسلامی شهر و روستا این طرح های رهیافت های مشارکتی اجتماع محور را انتخاب و در روستای خود اجرایی کند و هر معضل و مانعی که بوجود آمد از طریق استان به ما منعکس کند تا بتوانیم آنها را رفع نماییم.
    مدیر کل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی و مشارکت های مدنی در ادامه گفت:از دیگر طرح هایی که اداره کل مشارکت های مردمی قوه قضائیه در دست اقدام دارد نظام جامع مسجد محور و طرح حمایت هر مسجد از یک اقدام اجتماعی میاشد که بنا داریم آنها را هم بزودی اجرایی کنیم.
    دکتر رفاهی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه اندازی سامانه مردمی سجام گفت:طرح دیگری که مدتی است آن را اجرایی نموده ایم سامانه دیده بانان پیشگیری است که با هدف بالا بردن مسئولیت اجتماعی و امر به معروف و نهی از منکر الکترونیک اجرایی گردیده است و بنا داریم در این طرح نظارت مردم بر مردم و نظارت مردم بر مسئولان را پیاده سازی کنیم.از طریق این سامانه دیده بان مستقیم با دادستان کل کشور،وزرا،مسئولان عالی رتبه و سایر مقامات ارتباط میگیرند و معضلات و مشکلاتی که وجود دارد را منعکس میکنند.
    وی با تشریح نحوه سامانه سجام گفت:گزارشات دیده بان بصورت کاملا محرمانه در سه سطح به مسئولان قضائی و اجرائی کشور،مسئولان قضائی و اجرایی استان و همچنین مسئولان شهرستان ارسال شده و هر مسئول مرتبط با وظیفه خود آنها را اجرایی خواهد کرد.
    دکتر رفاهی در ادامه گفت:مقام معظم رهبری(مدظله العالی)در دیدارهایی که با مسئولان کشور با موضوع آسیب های اجتماعی دارند فرموده اند:من از شما مسئولان کار جهادی و انقلابی می خواهم که در همین راستا جناب آقای دکتر الفت معاونت محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در جلسه ای که اخیرا برگزار شد سامانه سجام را همان کار جهادی دانست و بر لزوم تقویت آن تاکید داشت.
    وی گفت:تعداد جرایم و آسیب ها و به تبع آن پرونده ها در دادگستری بالاست و این زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست و با کمک این سامانه و ورود مردم به بحث آسیب های اجتماعی میتوانیم این جرایم آسیب ها و در نتیجه پرونده ها را کم کنیم.
    دکتر رفاهی در پایان خاطر نشان کرد:خواهش ما از دوستان این است که بهره برداری های لازم را از مطالب ارائه شده در کلاس داشته باشند و در شهر ها و روستاهای خود آنها را عملیاتی نمایند
     

    تعداد بازدید: 11
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر