28°C اکثرا آفتابی
اوقات شرعی
 • چهارشنبه،28 شهریور 1397
 • ورود
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 70
    کد: 151609
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۲/۲۵

    زمانی در عرصه پیشگیری موفقیم که مردم احساس کنند برنامه های پیشگیری به حال آنها نافع است

    دکتر الفت معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نیز در این کارگاه ضمن تقدیر از زحمات دادگستری کل و معاونت پیشگیری استان و همچنین اداره مشارکت های مردمی قوه قضائیه در برگزاری همایش گفت:دغدغه اساسی که همه فعالین عرصه پیشگیری در دنیا دارند این است که برنامه های پیشگیری را چگونه به باور مردم برسانند.
    زمانی در عرصه پیشگیری موفقیم که مردم احساس کنند برنامه های پیشگیری به حال آنها نافع است

    وی در ادامه افزود: در عرصه پیشگیری زمانی میتوانیم موفق عمل نماییم که مردم احساس کنند برنامه های پیشگیری به نفع آنها برنامه ریزی شده است و در آن صورت از آن استقبال میکنند.
    معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه گفت:با حضور و راهنمایی های ریاست محترم قوه آیت الله لاریجانی سیاست ها،راهبردها و برنامه های حوزه پیشگیری از جرم،تدوین و ابلاغ گردید و بصورت علمی و فرا قوه ای در حال اجراست اما آیا این اقدامات کافی است؟آیا مبحث پیشگیری از جرم تنها باید در حاکمیت مطرح شود؟قطعا اینطور نیست و اینها اقدامات مقدماتی است و هدف فعال کردن و به باور رساندن آحاد ملت است.اگر افراد بخواهند در جامعه ای در سلامت و آرامش زندگی کنندقانونگذار باید ترتیبی اتخاذ کند تا افراد به حقوق یکدیگر تعارض نداشته باشند چون کسی که حقش مورد تجاوز قرار گیرد و ذهنش درگیر است دیگر نمیتواند تولید کننده و مخترع خوبی باشد و تاب آوری کاهش پیدا میکند.
    دکتر الفت با اشاره به لزوم بکارگیری و مشارکت مردم در اجرای برنامه های پیشگیرانه گفت:باید برنامه های پیشگیرانه را در متن جامعه ببریم و اگر برنامه های پیشگیرانه از دستگاه ها و سازمان ها به سمت جامعه شیفت پیدا نکند به درستی اجرا نخواهد شد و تا زمانی که برنامه ها توسط مردم اجرا نشود کمتر مثمر ثمر واقع خواهد شد.
    وی ادامه داد:نگاه تحکمی به مسائل و معضلات اجتماعی سم مهلکی است که نه تنها مردم را به سمت حل آن سوق نمیدهد بلکه آنها را زده خواهد کرد ما باید برنامه های پیشگیری را بگونه ای بین مردم ببریم که با اجتماع مطابقت داشته باشد.
    معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه همچنین گفت:جامعه توانش فوق العاده است و هرکس از این ظرفیت استفاده نماید برنده است همانطور که در 8 سال جنگ تحمیلی با مشارکت مردم پیروز شده ایم و همینطور امنیت کشور را با مشارکت مردم به بهترین شکل حفظ کرده ایم واگر ما نتوانیم از این ظرفیت استفاده نماییم ممکن است کسانی در جهت سوء استفاده از آن برآیند.
    دکتر الفت همچنین خاطر نشان کرد نهادهای جامعه مدنی قبل از این که ما به سمت آنها سوق پیدا کنیم شکل گرفته اند که ممکن است به صورت خوب یا بد بوجود آمده باشند وکارشناسان در حوزه مشارکت های مردمی باید قدرت تفکیک نهادهای خوب از نهاد های بد را داشته باشند.
    در ابتدای این جلسه دکتر رفاهی مستشار قضائی و مدیر کل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی قوه قضائیه گفت:در سال 97،14 برنامه ستادی و 7 برنامه استانی با دستور جناب آقای دکتر الفت معاون محترم امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ابلاغ گردید و بحثی که امسال به آن تاکید داریم بحث توانمند سازی کارشناسان حوزه مشارکت های مردمی است که این کارگاه هم به همین منظور برگزار شده است و محتویات کارگاه بطور کامل در قالب کتابچه ای خدمت دوستان تقدیم خواهد شد.
    دکتر رفاهی در ادامه گفت:امسال برنامه های خوبی در اداره مشارکت های مردمی دیده شده است که از آن جمله میتوان به برنامه بازاجتماعی کردن محکومین با استفاده از ظرفیت های مردمی و همچنین طرح حمایت هر مسجد از یک زندانی با پیش بینی تحت پوشش گرفتن 150 تا 160 هزار زندانی را در دستور کار داریم.
    وی در خاتمه ضمن تشکر از حضور معاون محترم امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در این کارگاه و همچنین دادگستری و معاونت پیشگیری از جرم در برگزاری کارگاه خاطر نشان کرد ما تا برنامه های پیشگیری را به سمت مردم هدایت نکنیم آنچنان که باید موفق نخواهیم بود و به همین خاطر امسال برنامه سجام را به عنوان مهم ترین برنامه معاونت به مانند سال گذشته با قدرت اجرایی خاهیم نمود.

     

    تعداد بازدید: 70
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر